moda

Moda

Jak odnaleźć się w modowym świecie i nie zwariować? Gdzie szukać modowych inspiracji i jak odnaleźć swój własny oryginalny styl? Moda jest zmienna, dlatego warto być z nią na bieżąco. Sledź nasz magazyn, a z pewnością żadna nowinka ze świata mody Cię nie ominie!

Bark wyników dla tego zapytania.

Bark wyników dla tego zapytania.

Bark wyników dla tego zapytania.

Bark wyników dla tego zapytania.

Bark wyników dla tego zapytania.

Bark wyników dla tego zapytania.

Jak powstała moda?

Historia mody!

Moda i jej kierunki rozwoju od zawsze były poddawane wpływom przede wszystkim tej epoki, z której się wywodziły. Już dawno temu ubranie straciło swoją główną funkcję w codziennym życiu ludzi przeszłych epok, polegającą jedynie na ochronie ciała przed wyziębieniem oraz możliwymi urazami i zranieniami. Dało to początek biżuterii, dodatkom oraz różnorodnym kolorom ubrań. Tylko u nas dowiesz się, na czym polega fenomen mody i jak rozwijała się damska moda na przestrzeni wieków.

Moda od antyku po styl Biedermeier - znak społecznego statusu

W czasach antyku nie znano jeszcze pojęcia mody w takim ujęciu, jakim znamy ją dzisiaj - wówczas Altertümliche Modenie noszono  jeszcze ubrań, aby wyrazić swoją osobowość czy styl. Rzymianie nosili najczęściej tuniki w różnych jej wydaniach. Ubiór pozwalał identyfikować i rozpoznawać ludzi wedle ich statusu w społeczeństwie. Bogaci obywatele nosili ubrania z purpury. W średniowieczu z łatwością można było rozpoznać różnice między grupami społecznymi za pomocą sposobu i rodzaju ubioru, przykładowo biedniejsze warstwy społeczeństwa nie mogły nosić nakryć głowy. Damy z wyższych warstw społecznych ubierały się kosztownie i wytwornie. W XVI wieku straciło na popularności przekonanie, że ubranie służy jedynie wygodzie i  ochronie. Stopniowo w świadomości ludzi zaczęła przebijać się świadomość tego, co jest modne i co powinno się nosić na ulicy.

Najsłynniejsze trendy w modzie

W wieku XX mogliśmy zaobserwować kilka szybko po sobie następujących trendów w ówczesnej Mode Stilemodzie. Na początku XX wieku popularne zaczęły być ubrania pozbawione gorsetu. Lata dwudzieste odznaczyły się w historii mody androgenicznym, luźnym stylem ubioru. W latach 30 bardzo popularne były rozkloszowane spódniczki oraz bluzki. Oprócz ubioru zmieniały się także style fryzur - kobiety zaczęły nosić coraz dłuższe włosy, w które wplatały różne ozdoby. Później nastąpiła era trenczu, sztruksu, rajstop nylonowych, jeansów, krótkich spódniczek oraz krótkich spodenek. Coraz częściej w wielu stylizacjach pojawiają się stare trendy w nowym, nowoczesnym ujęciu i w nowych kombinacjach, jak chociażby współczesny old couture. Moda wyzwala szyk i elegancję. Coraz częściej eksperymentuje się z doborem różnych materiałów, o różnej grubości oraz fakturze. Typowe stają się motywy kwiatowe w biżuterii. Moda męska old couture nie różniła się zbytnio od mody damskiej. Panowie nosili często ubrania w kolorze czerwieni, aby oczarować i olśnić kobiety. Oprócz wyzywającego charakteru tego trendu był on jednak przede wszystkim funkcjonalny.

Wyraź modą swoją osobowość!

Moda młodzieży rozwija się dzisiaj w kilku popularnych kierunkach: skateware, clubwear i individuelle Modestreet fashion. Skateware odznacza się przede wszystkim jaskrawymi i wyraźnymi stylami t-shirtów, długimi bluzami z kapturem, bejsbolówkami oraz sneakersami. Clubwear to nic innego jak moda bieżącego sezonu modowego. Street fashion natomiast propagowana jest głównie przez warstwę średnią. Jest to w dużym skrócie ubiór causal na wypady weekendowe. W pracy odznacza się street fashion poprzez skromną ale konsekwentną elegancję. Kobiety noszą garsonki w komplecie ze spodniami, uzupełniane odpowiednim krojem i kolorem bluzki. Tego rodzaju ubiór oddaje charakter delikatnej nieśmiałości i dystansu zarazem. Styl ten utrzymuje się już dość długi czas i nadal cieszy się sporą popularnością.