»

"Gęsia skórka" - jak ją zwalczyć?

Gęsia skórka na nogach 30. października 2014 0


Gęsia skórka, zwana inaczej skórą kurczaka to nic innego, jak skóra o tendencjach do wyprysków.

Nie są to jednak wypryski o podłożu trądzikowym, ale często mają związek z rogowaceniem okołomieszkowym i wyglądają właśnie jak tytułowa gęsia skórka. Większość dermatologów jest zdania, że niestety przypadłość ta ma podłoże genetyczne – ale czy nie można mimo to złagodzić jej objawów?

Genetyki nie przeskoczymy

Lekarze jednoznacznie wyjaśniają, że dotychczas nie wynaleziono jednej, skutecznej terapii na rogowacenie okołomieszkowe. Można jednak podjąć działania, które zdecydowanie obniżą dolegliwości i poprawią nasze samopoczucie. Dermatolodzy polecają używać kosmetyków z zawartością kwasu salicylowego, glikolowego, a także kwasu mlekowego oraz mocznika. Rogowacenie okołomieszkowe polega na niewłaściwym pozbywaniu się resztek naskórka przez nową warstwę skóry, przez co stary naskórek gromadzi się na wierzchu mieszków włosowych, tworząc malutkie czopki. Wyżej wymienione składniki ułatwiają złuszczanie naskórka i jednocześnie zmiękczają zrogowaciałą skórę.

Gęsia skórka

Jeśli nie kosmetyki, to co?

Same kosmetyki jednak czasami mogą nie wystarczyć. Dermatolodzy polecają także używanie od kąpieli delikatnych peelingów, a także gąbek i tarek z trukwy. Stopniowe ścieranie naskórka podczas kąpieli ułatwi jego pozbycie się oraz wygładzi problemy skórne. Pamiętaj jednak, że tego typu zabieg nie należy wykonywać zbyt często! Wypryski o podłożu okołomieszkowym nie ściera się ani nie wyciska, gdyż nie mają one pochodzenia trądzikowego! Ich nadmierne ścieranie doprowadzi jedynie do pogorszenia objawów i ich zaostrzenia!

Jak polepszyć wygląd skóry?

Rogowacenie okołomieszkowe to nie tylko problem tekstury skóry, ale także jej koloru – skóra najczęściej wygląda na podrażnioną i jest lekko zaczerwieniona. Jeśli skóra robi się bardziej czerwona to znak, że kropeczki zostały zainfekowane w wyniku zbyt mocnego tarcia lub działania zbyt mocnych kosmetyków. Staraj się unikaj gorących, długich kąpieli oraz gorącego prysznica, które mogą zdecydowanie zaostrzać rogowacenie. W lecie używaj kremów z wysokim filtrem – rogowacenie okołomieszkowe może powodować odbarwienia na skórze po opalaniu!

Co w zimie?

Zimą z racji niskich temperatur i skłonności do odmarzania, zadbaj o dobre nawilżenie problematycznych stref. Najlepiej używaj kremów nawilżających od razu w płynie do kąpieli lub bezpośrednio po niej. Ciepła skóra i otwarte pory lepiej wchłaniają kosmetyk!

Jeśli Twoje dolegliwości stają się bardzo poważne a Ty sama czujesz się z nimi mało komfortowo, odwiedź dermatologa. On zapisze Ci kurację antybiotykową lub rozpocznie kurację witaminą A, która znacznie polepszy Twój komfort życia oraz wygląd Twojej skóry!

Oceń ten artykuł
Ocena 0 / 5 (0 oddanych głosów)
    0RETWEETSTweet
    0SHARESShare

    Komentarze0

    Dodaj komentarz

    Najnowsze w